tepe

TR - ENG

IP Kameralar

IP Kamera Nedir ?

IP Kamera gerekli noktaların güvenliği ve farklı amaçlarla uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan kamera teknolojisidir.

IP Kamera diğer sistemler gibi ekstra aparatlar, kartlar, kayıt cihazları gerektirmeyen en ileri teknolojiye sahip olan kamera sistemidir. İp Kameralar görüntü aktarılan mekanının canlı ve sesli olarak bulunduğunuz her yerden bilgisayarınız, laptopunuz, cep telefonunuz ve PDA'nız ile rahatlıkla izleyebilme olanağı sunmaktadır.  

IP Kamera Uygulama Alanları

Kablosuz olarak  kullanma imkanı mevcuttur.

B&C ve COAXIEL kablonun maliyeti daha yüksek  iken IP Kameralar da kullanılan CAT5 ağ kablosu ile altyapı maliyetleri çok daha düşük olacaktır.

DVR kart yada DVR server gerektirmez. Bu sebeple birim maliyetler özellikle kamera sayısının az olduğu projelerde çok düşmektedir.  Ayrıca DVR gibi özel bir ürün kullanılmadığı için ayrı bir servis gerekmeyecek ve işletme maliyetleri de çok düşecektir.

Fiber kablo kullanma imkanı ile görüntü taşıma kapasitesi CAT-5 kablo ile maksimum 100 m iken, 11 km'ye rahatlıkla çıkabilmektedir.

Bir kamera, switch ile çoklanarak birden fazla kullanıcıya aynı anda görüntü ve ses ulaştırılabilmektedir.

Laptopunuza kayıt programını kurup birden çok kameranızı uzak noktadan izleyebilir, aynı anda kayıt alabilirsiniz.

MPEG4 teknolojisi ile son sistem sıkıştırma-depolama ve minimum kaynak tüketimi sağlanır.

IP Kameraların içerisinde RAM ve CPU mevcuttur. Ayrıca bir web server, bir ftp server ve bir de smtp client mevcuttur.

Bazı kameralar PPPoE client olarak ayarlanabilmektedir.

IP Kameralarda tüm görüntü kameranın içinde sıkıştırılıp istemciye sıkışmış halde gönderilir. CCTV sistemlerde ise lens ve sensör aldıkları analog görüntüyü sıkıştırma kartı olan DVR Kart'a gönderir. Kartın sıkıştırması ile görüntü internet üzerinden transfer edilebilir.

Dolayısı ile GÖRÜNTÜ KABLODA SIKIŞMAMIŞ HALDE DOLAŞMAKTADIR. Bundan dolayı IP kamera sistemlerinin, hem kayıtta hem de internette görüntü aktarılırken çok ciddi performans avantajı vardır.

Mevcut bilgisayar ağına switch ile bağlanabilerek ekstra kablolama maliyetini sıfıra indirger.

Genişlemesi kolaydır. IP aralığınızın yettiği ve switchteki port sayınız müsade ettiği sürece istediğiniz  sayıda IP Kamera kurabilirsiniz.

İşletme ve bakım maliyeti hiç yok denecek kadar düşüktür.

IP Kameralar ile her türlü dijital ortama kayıt tutabileceğiniz gibi, analog kayıt sistemlerinizi dahi sisteme ilave ederek karma çözümler elde edebilirsiniz.

IP Kamera Kullanmak İçin Geçerli Sebepler

Artık herkesin de bildiği gibi devir internet devri. İnterneti oluşturan, IP protokolü ve buna dayalı kullanılan teknolojilerdir. VOIP, IP Kamera, IP TV gibi teknolojiler ileride görüntü ve sesin internet üzerinden çok daha rahatlıkla transfer edilebileceğini şimdiden bizlere göstermektedir. Bunun en önemli sebebi ise eskiden daha fazla para ödediğimiz ADSL, SHDLS, Metro Ethernet gibi yüksek hızlı geniş bant bağlantı teknolojilerinin hızla yaygınlaşması sayesinde ucuzlaması ve aynı süreçte de buna orantılı olarak hızlarının artmasıdır.

- IMS forecasts'e göre IP Kameralar 2009 yılı sonuna kadar yıllık $1 milyar pazar payına erişecektir.

- IDC forecasts'e göre ise Amerika’da 2009 sonuna kadar 1.6 milyon analog kameranın yerini IP Kameralar alacak ve analog kamera pazarı her yıl 4.4% oranında azalacaktır.

Neden IP Kamera ?

Uzaktan Görüntüleme

-Endustriyel alanları uzaktan görüntüleme.

-Çevresel Faliyetleri Görüntüleme.

-Trafik Görüntüleme.

-Bilimsel Görüntüleme.

-Bebek Bakımı.

 

Güvenlik

-Mağaza zincirleri.

-Depo ve Ev güvenliği

-Ofis Görüntüleme

-Hastaneler

 

Web Uygulamaları

-Turizm Uygulamaları

-Kampus Uygulamaları

-Eğlence Mekanları (cafe..)

-Okul Uygulamaları  

Analog CCTV kameralardan farklı olarak hertürlü network ortamına adapte edilebilen IP Kamera herhangi bir donanıma gerek duymadan elde ettiği görüntüleri ağınızda belirlenen noktaya dijital olarak ulaştırabilmektedir. Bu işleyişi sağlarken kamera lensten aldığı görüntüyü dijital olarak dönüştürerek işlemcisine ve ordan da işletim sistemi sayesinde uzak erişim noktalarına Internet Protokolü?nü kullanarak MPEG4 formatında görüntü ve ses olarak anında transfer etmektedir.

 

Bu transferi sağlamanız için ise IP Kameranızı sadece mevcut bir yerel network ağına bağlamanız yeterlidir. IP protokol tabanları ile çalışan IP Kamera bağlı bulunduğu mekanın görüntüsünü eş zamanlı olarak mevcut yerel network veya Internet ağınıza transfer ederek mevcut bulunduğunuz ortama çeşitli yöntemlerle görüntünüzü transfer edebilecektir

 

IP Kamera mini-kompakt bir yapıya sahip network görüntü iletişim kamerasıdır. Yerel network iletişim ağından ve mevcut bilgisayarlardan başka ekstra ekipman ihtiyaçlarına gerek duymadan çalışabilir. IP Kameranın içerisine işlemcisi ve işletim yazılımları bulunan micro sistem entegre edilmiştir. IP Kamerada sesleri istediğiniz yerden duyabilmeniz için bir mikrofon standart olarak sunulmaktadır. Ayrıca herhangi bir mikrofonu bağlayarak, kameraların uzaklığına bağlı kalmadan istediğiniz noktadaki önemli ortamların seslerini daha net duyabilir, kayıt edebilirsiniz.

 

IP Kamera kablolu network'e CAT5-CAT6 kablo ve RJ45 kablo ucu ile, kablosuz networke ise mevcut wireless yapısı ile eşleştirilerek kolaylıkla şifre doğrulaması yaparak bağlanabilmekteidr. Wireless özelliği olmayan bir IP Kamera rahatlıkla bir wireless router ile kablosuz yapıya geçirilebilir.

Ip Kamera Nasıl Çalışır?

9 taban